$2,565.11
Industrial Stairs that are custom-built and Ready to assemble. Our pre-engineered, heavy-gauge metal OSHA stairs and IBC Industrial Stairs are available in powder-coated or galvanized carbon steel, support 1,000 lbs, are shipped ready to build, and can be assembled in hours.
Every Lapeyre Stair design is built to precise dimensions and tolerances, down to the 1/8". Variations to this stair may impact price.
Learn more about our industrial OSHA Stair compliance.
Need a custom build? Our designers and engineers will work hand in hand with you to build an OSHA- and IBC-compliant solution.
| Shipping Weight | 475 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 117 x 40 x 24 in |
| Angle | 43.8029 |
| Step/Tread Width | 30 |
| Compliance | OSHA |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Stair Width | 30 |
| Step Count | 8 |
| Stair Height | 82 |
| Horizontal Run | 79 |
| Overall Width | 35.5 |
| Overall Height | 124 |
| Color | Yellow |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Riser Type | Open |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Shipping Weight | 475 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 117 × 40 × 24 in |
| Angle | 43.8029 |
| Step/Tread Width | 30 |
| Compliance | OSHA |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Stair Width | 30 |
| Step Count | 8 |
| Stair Height | 82 |
| Horizontal Run | 79 |
| Overall Width | 35.5 |
| Overall Height | 124 |
| Color | Yellow |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Riser Type | Open |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |