$4,008.98
Available on backorder
| Shipping Weight | 171.025 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 205 x 24 x 24 in |
| Overall Height | 180.125 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Step/Tread Width | 9.125 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 138.125 |
| Horizontal Run | 61.59 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 42 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 16 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 15 |
| Riser Height | 9.21 |
| Projected Tread Depth | 7.44 |
| MFG Part Number | A68-139-SR |
| Lead Times | 25 Working Days |
| Shipping Weight | 171.025 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 205 × 24 × 24 in |
| Overall Height | 180.125 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Step/Tread Width | 9.125 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 138.125 |
| Horizontal Run | 61.59 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 42 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 16 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 15 |
| Riser Height | 9.21 |
| Projected Tread Depth | 7.44 |
| MFG Part Number | A68-139-SR |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |
| Model Generator | Download |