$2,665.08
| Shipping Weight | 254.320 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 148 x 14 x 32 in |
| Overall Height | 125.375 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 113.875 |
| Horizontal Run | 81.19 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Iron Gray |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 15 |
| Angle | 56 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 15 |
| Riser Height | 7.59 |
| Projected Tread Depth | 10.24 |
| MFG Part Number | C56-114-I-OR |
| Lead Times | 10 Working Days |
| Shipping Weight | 254.320 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 148 × 14 × 32 in |
| Overall Height | 125.375 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 113.875 |
| Horizontal Run | 81.19 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Iron Gray |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 15 |
| Angle | 56 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 15 |
| Riser Height | 7.59 |
| Projected Tread Depth | 10.24 |
| MFG Part Number | C56-114-I-OR |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |
| Model Generator | Download |