$5,867.89
| Shipping Weight | 477.350 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 262 x 14 x 32 in |
| Overall Height | 272.625 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 230.625 |
| Horizontal Run | 99.09 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 42 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Color | Galvanized |
| Finish | Galvanized |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 26 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 26 |
| Riser Height | 8.87 |
| Projected Tread Depth | 7.17 |
| MFG Part Number | C68-231-G-SR |
| Lead Times | 20 Working Days |
| Shipping Weight | 477.350 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 262 × 14 × 32 in |
| Overall Height | 272.625 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 230.625 |
| Horizontal Run | 99.09 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 42 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Color | Galvanized |
| Finish | Galvanized |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 26 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 26 |
| Riser Height | 8.87 |
| Projected Tread Depth | 7.17 |
| MFG Part Number | C68-231-G-SR |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |
| Model Generator | Download |