$7,348.29
Available on backorder
| Shipping Weight | 517.6 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 126 x 24 x 24 in |
| Compliance | OSHA |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Shipping Parcels | 2 |
| Angle | 68 |
| Step Count | 8 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Overall Height | 114 |
| Overall Width | 23 |
| Horizontal Run | 100.716 |
| Stair Height | 72 |
| Stair Width | 20 |
| Step/Tread Width | 9.25 |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Toeboard Height | 4 |
| Stair Tread Type | Cast Aluminum |
| Riser Type | Open |
| Platform Height | 72 |
| Platform Width | 23 |
| Platform Depth | 30 |
| Platform Horizontal Clearance | 19 |
| Platform Vertical Clearance | 71.8125 |
| Platform Tread Type | Diamond Plate |
| UNSPSC Code | 30162217 |
| Country of Origin | USA |
| Stair Type | Alternating Tread Stair |
| Lead Times | 30 Working Days |
| Crossover Stair Horizontal Run | 35.358 |
| Shipping Weight | 517.6 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 126 × 24 × 24 in |
| Compliance | OSHA |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Shipping Parcels | 2 |
| Angle | 68 |
| Step Count | 8 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Material | Aluminum |
| Finish | Natural |
| Color | Natural |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Overall Height | 114 |
| Overall Width | 23 |
| Horizontal Run | 100.716 |
| Stair Height | 72 |
| Stair Width | 20 |
| Step/Tread Width | 9.25 |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Toeboard Height | 4 |
| Stair Tread Type | Cast Aluminum |
| Riser Type | Open |
| Platform Height | 72 |
| Platform Width | 23 |
| Platform Depth | 30 |
| Platform Horizontal Clearance | 19 |
| Platform Vertical Clearance | 71.8125 |
| Platform Tread Type | Diamond Plate |
| UNSPSC Code | 30162217 |
| Country of Origin | USA |
| Stair Type | Alternating Tread Stair |
| Crossover Stair Horizontal Run | 35.358 |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |