$1,473.28
Since 1981, our patented alternating tread stair design has set the industry standard for safe, compliant industrial access.
Placed against fixed vertical ladders, the alternating tread stair is the safest alternative when space is at a premium.
The reduced footprint provides an excellent integration solution when crossover stairs are called for.
All Lapeyre Stair systems are built to precise dimensions and tolerances, down to the 1/8". Any variations to this system may impact the price
| Shipping Weight | 143.400 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 77 x 14 x 32 in |
| Overall Height | 60.5 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 54.75 |
| Horizontal Run | 41.81 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Gray Primed |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 7 |
| Angle | 56 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 8 |
| Riser Height | 6.84 |
| Projected Tread Depth | 9.23 |
| MFG Part Number | C56-055-P-OR |
| Lead Times | 10 Working Days |
| Shipping Weight | 143.400 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 77 × 14 × 32 in |
| Overall Height | 60.5 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 54.75 |
| Horizontal Run | 41.81 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Gray Primed |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 7 |
| Angle | 56 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 8 |
| Riser Height | 6.84 |
| Projected Tread Depth | 9.23 |
| MFG Part Number | C56-055-P-OR |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |
| Model Generator | Download |