$5,814.74
Available on backorder
| Shipping Weight | 232.135 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 253 x 24 x 24 in |
| Overall Height | 214.625 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Step/Tread Width | 9.125 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 210.875 |
| Horizontal Run | 90.99 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 25 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 23 |
| Riser Height | 9.17 |
| Projected Tread Depth | 7.41 |
| Lead Times | 25 Working Days |
| MFG Part Number | A68-211-OR |
| Shipping Weight | 232.135 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 253 × 24 × 24 in |
| Overall Height | 214.625 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Riser Type | Open |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Step/Tread Depth | 10 |
| Step/Tread Width | 9.125 |
| Stair Width | 20 |
| Stair Height | 210.875 |
| Horizontal Run | 90.99 |
| Overall Width | 23 |
| Handrail Height | 6.75 |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Color | Natural |
| Finish | Natural |
| Material | Aluminum |
| Capacity | 1000 lbs |
| Step Count | 25 |
| Angle | 68 |
| Shipping Parcels | 1 |
| NMFC Number | 037255-00 |
| Country of Origin | USA |
| Number of Risers | 23 |
| Riser Height | 9.17 |
| Projected Tread Depth | 7.41 |
| MFG Part Number | A68-211-OR |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |
| Model Generator | Download |