$3,665.67
Lapeyre Stair’s Generator Platforms deliver rugged, custom-engineered access solutions that make working on elevated generators safer and more efficient. Designed to be OSHA-compliant and OEM-compatible, these platforms come in 4 configurations, with access to either the left or right side of the generator, 2 standard heights, and 2 finishes (powder-coated or galvanized), combining 1,000 lb. capacity stair systems with stable work surfaces to improve access for daily operations and maintenance. Engineered for durability and tailored to your specific application, our generator platforms enhance safety and productivity in industrial environments.
If adjustments are needed to the width, height, or stair type, please contact a stair expert or submit a custom quote request.
| Shipping Weight | 690 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 86 x 48 x 48 in |
| Angle | 40 to 45 Degrees |
| Brand | Lapeyre Stair |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Yellow |
| Compliance | OSHA |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Powder Coated |
| Handrail Height | 36 |
| Handrail Type | Standard |
| Horizontal Run | 108.5 |
| Lead Times | 20 |
| Manufacturer | Lapeyre Stair |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| Orientation | Right Access |
| Overall Height | 78.25 |
| Overall Width | 41.5 |
| Platform Depth | 77 |
| Platform Tread Type | Diamond tread plate |
| Platform Type | Access |
| Platform Width | 41.5 |
| Projected Tread Depth | 9.5 |
| Riser Height | 9 |
| Number of Risers | 3 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 2 |
| Stair Height | 36 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| Stair Type | Standard Stair |
| Stair Width | 36 |
| Step Count | 3 |
| Step/Tread Depth | 9.5 |
| Toeboard Height | 4 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Platform Height | 36 |
| Shipping Weight | 690 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 86 × 48 × 48 in |
| Angle | 40 to 45 Degrees |
| Brand | Lapeyre Stair |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Yellow |
| Compliance | OSHA |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Powder Coated |
| Handrail Height | 36 |
| Handrail Type | Standard |
| Horizontal Run | 108.5 |
| Lead Times | 20 |
| Manufacturer | Lapeyre Stair |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| Orientation | Right Access |
| Overall Height | 78.25 |
| Overall Width | 41.5 |
| Platform Depth | 77 |
| Platform Tread Type | Diamond tread plate |
| Platform Type | Access |
| Platform Width | 41.5 |
| Projected Tread Depth | 9.5 |
| Riser Height | 9 |
| Number of Risers | 3 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 2 |
| Stair Height | 36 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| Stair Type | Standard Stair |
| Stair Width | 36 |
| Step Count | 3 |
| Step/Tread Depth | 9.5 |
| Toeboard Height | 4 |
| UNSPSC Code | 30162101 |