$6,774.36
| Shipping Weight | 1569 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 103 x 48 x 24 in |
| Compliance | IBC Industrial |
| Color | Natural |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Shipping Parcels | 2 |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| Handrail Height | 42 |
| Platform Type | Standard |
| Step Count | 8 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Overall Height | 93 |
| Stair Width | 48 |
| Overall Width | 53.5 |
| Horizontal Run | 82 |
| Stair Height | 51 |
| Step/Tread Width | 48 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Toeboard Height | 4 |
| Stair Tread Type | Grip Tread |
| Riser Type | Open |
| Platform Height | 51 |
| Platform Width | 48 |
| Platform Depth | 48 |
| Country of Origin | USA |
| Lead Times | 9 Weeks |
| Shipping Weight | 1569 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 103 × 48 × 24 in |
| Compliance | IBC Industrial |
| Color | Natural |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Shipping Parcels | 2 |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| Handrail Height | 42 |
| Platform Type | Standard |
| Step Count | 8 |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Overall Height | 93 |
| Stair Width | 48 |
| Overall Width | 53.5 |
| Horizontal Run | 82 |
| Stair Height | 51 |
| Step/Tread Width | 48 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Toeboard Height | 4 |
| Stair Tread Type | Grip Tread |
| Riser Type | Open |
| Platform Height | 51 |
| Platform Width | 48 |
| Platform Depth | 48 |
| Country of Origin | USA |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |