$4,024.97
Industrial Stairs that are custom-built and Ready to assemble. Our pre-engineered, heavy-gauge metal OSHA stairs and IBC Industrial Stairs are available in powder-coated or galvanized carbon steel, support 1,000 lbs, are shipped ready to build, and can be assembled in hours.
Every Lapeyre Stair design is built to precise dimensions and tolerances, down to the 1/8". Variations to this stair may impact price.
Learn more about our industrial OSHA Stair compliance.
Need a custom build? Our designers and engineers will work hand in hand with you to build an OSHA- and IBC-compliant solution.
| Shipping Weight | 517 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 149 x 40 x 24 in |
| Angle | 44.3064 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Natural |
| Compliance | OSHA |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Galvanized |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Horizontal Run | 98 |
| Lead Times | 30 Working Days |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037210-00 |
| Overall Height | 144 |
| Overall Width | 29.5 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 2 |
| Stair Height | 102 |
| Stair Tread Type | Bar Grating |
| Stair Type | Standard |
| Stair Width | 24 |
| Step Count | 10 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Step/Tread Width | 24 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Shipping Weight | 517 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 149 × 40 × 24 in |
| Angle | 44.3064 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Natural |
| Compliance | OSHA |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Galvanized |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Horizontal Run | 98 |
| Lead Times | 30 Working Days |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037210-00 |
| Overall Height | 144 |
| Overall Width | 29.5 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 2 |
| Stair Height | 102 |
| Stair Tread Type | Bar Grating |
| Stair Type | Standard |
| Stair Width | 24 |
| Step Count | 10 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Step/Tread Width | 24 |
| UNSPSC Code | 30162101 |