$7,118.65
| Shipping Weight | 1208 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 274 x 40 x 24 in |
| Angle | 31.284 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Shipping Parcels | 2 |
| NMFC Number | 037210-00 |
| Compliance | IBC Industrial |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Step Count | 20 |
| Step/Tread Width | 36 |
| Stair Width | 36 |
| Stair Height | 141 |
| Horizontal Run | 225 |
| Overall Width | 41.5 |
| Overall Height | 183 |
| Color | Yellow |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Country of Origin | USA |
| Riser Type | Open |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Shipping Weight | 1208 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 274 × 40 × 24 in |
| Angle | 31.284 |
| Stair Tread Type | Diamond Plate |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Shipping Parcels | 2 |
| NMFC Number | 037210-00 |
| Compliance | IBC Industrial |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Step Count | 20 |
| Step/Tread Width | 36 |
| Stair Width | 36 |
| Stair Height | 141 |
| Horizontal Run | 225 |
| Overall Width | 41.5 |
| Overall Height | 183 |
| Color | Yellow |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Carbon Steel |
| Country of Origin | USA |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |