$2,189.37
| Shipping Weight | 370 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 80 x 40 x 24 in |
| Angle | 30.129 |
| Overall Width | 41.5 |
| Compliance | IBC Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Overall Height | 81 |
| Horizontal Run | 60 |
| Stair Width | 36 |
| Step Count | 5 |
| Stair Height | 39 |
| Step/Tread Width | 36 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Stair Tread Type | Bar Grating |
| Riser Type | Open |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Shipping Weight | 370 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 80 × 40 × 24 in |
| Angle | 30.129 |
| Overall Width | 41.5 |
| Compliance | IBC Industrial |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Overall Height | 81 |
| Horizontal Run | 60 |
| Stair Width | 36 |
| Step Count | 5 |
| Stair Height | 39 |
| Step/Tread Width | 36 |
| Step/Tread Depth | 11 |
| Stair Tread Type | Bar Grating |
| Riser Type | Open |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | 1.5" OD Tube Handrail |
| Technical Resources | Measurements, Dimensions |
|---|---|
| Design Resources | BIM, RVT, CAD Models |
| Warranty | Download |
| Installation | Download |