$1,650.64
'Quick Ship Crossover Bridges' sizes can not be modified. Please visit The Crossover Stairs Shop or submit a custom quote for additional crossover stair and ladder sizes.
Engineered for light-weight performance, the Quick Ship Crossover Bridge from Lapeyre Stair delivers rugged durability at less than half the weight of traditional metal stairs, without sacrificing strength.
With a robust 1,000 lb load capacity, 6 vertical and 7 horizontal clearances, and in-stock availability, it’s the fast, reliable solution for your access needs. No waiting. No compromise. Just order and install.
(Renderings display the 24" platform depth. Platforms range from 24" to 76".)
| Shipping Weight | 424.0157 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 43 x 44 x 36 in |
| MFG Part Number | CSBR-28.5-70-24-Y |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Stair Type | Standard |
| Capacity | 1000 lbs |
| Compliance | OSHA |
| Handrail Type | OSHA Compliant Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Platform Tread Type | Diamond Plate |
| Platform Height | 28.5 |
| Platform Width | 24 |
| Step Count | 3 |
| Platform Depth | 24 |
| Riser Height | 9.5 |
| Step/Tread Depth | 9.5 |
| Stair Width | 24 |
| Angle | 45 Degrees |
| Platform Vertical Clearance | 27.125 |
| Horizontal Run | 71 |
| Platform Horizontal Clearance | 21 |
| Stair Height | 28.5 |
| Overall Height | 70.5 |
| Step/Tread Width | 24 |
| Riser Type | Open |
| Overall Width | 27.5 |
| Toeboard Height | 4 |
| Shipping Parcels | 1 |
| Lead Times | In Stock - ships within a week |
| Country of Origin | USA |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Crossover Stair Horizontal Run | 23.5 |
| Shipping Weight | 424.0157 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 43 × 44 × 36 in |
| MFG Part Number | CSBR-28.5-70-24-Y |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Powder Coated |
| Color | Yellow |
| Stair Type | Standard |
| Capacity | 1000 lbs |
| Compliance | OSHA |
| Handrail Type | OSHA Compliant Handrail |
| Handrail Height | 42 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Platform Tread Type | Diamond Plate |
| Platform Height | 28.5 |
| Platform Width | 24 |
| Step Count | 3 |
| Platform Depth | 24 |
| Riser Height | 9.5 |
| Step/Tread Depth | 9.5 |
| Stair Width | 24 |
| Angle | 45 Degrees |
| Platform Vertical Clearance | 27.125 |
| Horizontal Run | 71 |
| Platform Horizontal Clearance | 21 |
| Stair Height | 28.5 |
| Overall Height | 70.5 |
| Step/Tread Width | 24 |
| Riser Type | Open |
| Overall Width | 27.5 |
| Toeboard Height | 4 |
| Shipping Parcels | 1 |
| Lead Times | In Stock – ships within a week |
| Country of Origin | USA |
| NMFC Number | 037210-00, 178690-09, 106400-02 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Crossover Stair Horizontal Run | 23.5 |