$3,477.28
Our Roof Access Stairs are built to exact vertical heights. For roof hatches, the height is measured from where the top landing of the stair is flush with the finished surface of the roof to the lower, finished floor where the foot of the stair will be secured.
Alternating tread stairs going to roof hatches include low-profile handrails, which are designed to fit within a standard 12″ hatch curb; they extend 6¾” above the top landing on steel stairs and aluminum stairs.
All Roof Access Stairs come standard with extending handrails mounted on either the left or right side of the stairs. If you wish to purchase an alternating tread stair with a low-profile handrail with no extension, please visit the Alternating Tread Stair Shop.
| Shipping Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 121 x 14 x 32 in |
| Angle | 68 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Gray Primed |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Powder Coated |
| Handrail Height | 6.75 |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Horizontal Run | 46.49 |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Overall Height | 106.625 |
| Overall Width | 23 |
| Projected Tread Depth | 6.73 |
| Riser Height | 8.32 |
| Number of Risers | 12 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 1 |
| Stair Height | 99.875 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Stair Width | 20 |
| Step Count | 11 |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Orientation | Right Side Handrail |
| Shipping Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 121 × 14 × 32 in |
| Angle | 68 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Gray Primed |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Powder Coated |
| Handrail Height | 6.75 |
| Handrail Type | Low Profile Handrail |
| Horizontal Run | 46.49 |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Material | Carbon Steel |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Overall Height | 106.625 |
| Overall Width | 23 |
| Projected Tread Depth | 6.73 |
| Riser Height | 8.32 |
| Number of Risers | 12 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 1 |
| Stair Height | 99.875 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Stair Width | 20 |
| Step Count | 11 |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| UNSPSC Code | 30162101 |