$766.29
Attach our fixed safety gates to either the alternating tread stair handrails or the platform rails of our space-saving crossover stairs. Reversible hinges can attach on either side and provide a 180° gate swing
The Universal Clamp Bracket fits railings up to 2".
Hinge plate allows the gate to be attached based on the desired direction of swing.
Stainless steel torsion springs allow for 180° swing
Gate arm features a 1¼" square 11 gauge steel tubing with a center rail
Zinc-plated mounting hardware with gate hoops for reversible positioning
| Shipping Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 32 x 18 x 2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Color | Natural |
| Overall Height | 30.25 |
| Overall Width | 18 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Country of Origin | USA |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Shipping Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 32 × 18 × 2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Galvanized |
| Color | Natural |
| Overall Height | 30.25 |
| Overall Width | 18 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Country of Origin | USA |