$1,499.69
Since 1981, our patented alternating tread stair design has set the industry standard for safe, compliant industrial access.
Placed against fixed vertical ladders, the alternating tread stair is the safest alternative when space is at a premium.
The reduced footprint provides an excellent integration solution when crossover stairs are called for.
All Lapeyre Stair systems are built to precise dimensions and tolerances, down to the 1/8". Any variations to this system may impact the price
| Shipping Weight | 117.08 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 60 x 14 x 32 in |
| Angle | 56 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Natural |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Natural |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Horizontal Run | 32.48 |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Material | Stainless Steel |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Overall Height | 82.875 |
| Overall Width | 23 |
| Projected Tread Depth | 9.19 |
| Riser Height | 6.81 |
| Number of Risers | 6 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 1 |
| Stair Height | 40.875 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Stair Width | 20 |
| Step Count | 5 |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| UNSPSC Code | 30162101 |
| Shipping Weight | 117.08 lbs |
|---|---|
| Shipping Dimensions | 60 × 14 × 32 in |
| Angle | 56 |
| Capacity | 1000 lbs |
| Color | Natural |
| Compliance | OSHA, IBC Industrial |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Natural |
| Handrail Height | 42 |
| Handrail Type | Standard Handrail |
| Horizontal Run | 32.48 |
| Lead Times | 15 Working Days |
| Material | Stainless Steel |
| NMFC Number | 037257-02 |
| Overall Height | 82.875 |
| Overall Width | 23 |
| Projected Tread Depth | 9.19 |
| Riser Height | 6.81 |
| Number of Risers | 6 |
| Riser Type | Open |
| Shipping Parcels | 1 |
| Stair Height | 40.875 |
| Stair Tread Type | Perforated |
| Stair Width | 20 |
| Step Count | 5 |
| Step/Tread Depth | 10.5 |
| Step/Tread Width | 9 |
| UNSPSC Code | 30162101 |